Miami și Florida State au jucat în fiecare sezon din 1969.

1963: Seminole Asomarea Mira și Gus’ Vis TeamEdit

Într-una din sezon e mai mare shockers, FSU uimit Miami 24-0, în primul meci al sezonului pentru ambele echipe. Miami quarterback, George Mira, a fost băiatul de acoperire pentru previzualizarea preseasonului de fotbal al Colegiului Sports Illustrated din 1963., Antrenorul principal din Miami, Andy Gustafson, care fusese numit director sportiv în primăvară, a renunțat la pensionare timp de un an pentru a antrena ceea ce majoritatea cercetașilor profesioniști credeau că este cel mai bun fundaș din fotbalul Colegiului. În această seară, însă, Steve Tensi și Fred Biletnikoff au fost vedetele, iar Florida State și-a făcut prima apariție reală pe scena națională. Această victorie a marcat prima dintre cele șapte victorii consecutive de către Seminoles și cea mai lungă serie câștigătoare din serie. Toate victorii Seminoles a venit pe teren propriu Miami, Orange Bowl.,

1987: merge pentru winEdit

FSU și Miami a jucat un joc epic în 1987. Acest joc a avut mai mulți jucători NFL viitori pe teren decât orice joc jucat în istoria CFB. Ambele echipe au fost clasate în top 4. FSU a sărit la un avantaj de 19-3. FSU a condus până când Miami s-a întors în trimestrul 4 pentru a lua un avantaj 26-19. FSU a marcat un touchdown cu 42 secunde rămase. FSU ar putea lega cu punctul suplimentar, dar Bowden a decis să meargă pentru victorie. Pasul a fost rupt și Noles a pierdut 26-25 la bastoane. Miami va continua să câștige al doilea Campionat Național al programului.,Florida State a învins Miami cu 24-10, Miami lipsindu-și QB-ul de început și a fost forțat să joace bobocul Gino Toretta (Gino a câștigat campionatul național în ’91 & Heisman trophy în ’92). Cu toate acestea, apărarea Miami a fost puterea echipei care a renunțat la o medie de doar opt puncte pe meci în cele șase jocuri pe care Miami le-a jucat înainte de a se confrunta cu FSU, astfel încât Toretta nu a fost motivul pentru care infracțiunea FSU a marcat puncte 24 în apărarea lor. Miami a câștigat campionatul național la întoarcerea lui Craig Erickson., FSU nu a concurat pentru ea, deoarece au suferit două pierderi la începutul sezonului la un Brett Favre a condus Southern Miss și Clemson.

1991: Dreapta Largă IEdit

articol Principal: Lat Chiar am

După ce a fost numit o „cheie persona” de Keith Jackson pentru lovirea al treilea său gol câmp de joc, Florida Stat kicker Gerry Thomas ratat un gol la dreapta cu mai puțin de un minut, și de top-clasat pe locul Seminole pierdut în Tallahassee clasat pe a doua poziție Uragane, 17-16., Miami a împărțit campionatul național cu Universitatea din Washington, iar Florida State a terminat sezonul 11-2, terminând-o câștigând Cotton Bowl Classic împotriva Texas a&M University.

Miami și Florida State s-au întâlnit ca primii zece adversari în șapte jocuri consecutive din 1987 până în 1993.,

1992: Dreapta Largă IIEdit

articol Principal: Dreapta Largă a II-a

Seminole celebru Dan Mowrey ratat un gol la dreapta, iar din 1992 Seminole pierdut pentru Uragane din Miami, 19-16. Miami a luat un record neînvins la Sugar Bowl, dar a pierdut campionatul național la Alabama Crimson Tide. Statul Florida nu a pierdut din nou și a terminat sezonul pe locul doi, după Alabama, în ambele sondaje majore.,

2000: Dreapta Largă IIIEdit

Miami a avut un 27-24 conduce după un Ken Dorsey eseu cu Jeremy Shockey, dar Seminole fundas si 2000 laureat al Trofeului Heisman Chris Weinke mutat Seminoles în teren marca range timpul unei ultimele minute de mers cu mașina, în Miami Orange Bowl stadium. Kicker-ul de Stat din Florida, Matt Munyon, a ratat din nou o încercare de gol pe teren spre dreapta pentru a sigila Victoria uraganelor., Controversa a izbucnit mai târziu în sezonul în care Seminoles au fost clasate mai mare de BCS și ales să joace în Orange Bowl împotriva Oklahoma pentru campionatul național, în ciuda Miami fiind clasat mai mare în ambele sondaj AP și antrenori sondaj. Seminoles a pierdut la Sooners 13-2, în timp ce Hurricanes a învins Florida 37-20 în Sugar Bowl. Miami ar termina # 2 în sondaje în acel an.

2002: Lat Stânga IEdit

apărarea campion Uragane au organizat o revenire împotriva underdog Seminole să ia o 28-27 duce cu doar câteva minute rămase în joc, în Miami., Seminoles a condus pe teren pentru a da kicker Xavier Beitia o șansă de a câștiga jocul cu un ultim gol al doilea câmp. Beitia a ratat lovitura spre stânga, oferind Victoria Miami. FSU a câștigat titlul conferinței de pe coasta Atlanticului cu un record general 9-5, dar a pierdut în Sugar Bowl în Georgia. Miami va termina sezonul regulat neînvins și apoi va pierde în jocul Campionatului Național, Fiesta Bowl 2003, în statul Ohio.,

2004: Orange Bowl: Dreapta Largă IVEdit

articol Principal: 2004 Orange Bowl

Acest concurs, o revanșă a sezonului regulat joc câștigat de Miami, a avut loc în 2004 Orange Bowl. În acest concurs, Beitia a ratat un drept de gol-care ar fi putut să-i dea pe Seminoles să conducă cu aproximativ 5 minute rămase. Acest joc a fost de o importanță mai mică la scară națională în comparație cu celelalte jocuri la nivel de dreapta, dar a continuat șirul pierderilor de Stat din Florida determinate de o singură lovitură. Cu victoria, Miami ar termina # 5 în sondaje în acel an., A marcat, de asemenea, a patra pierdere într-o serie care în cele din urmă a devenit prima dată în istoria NCAA un fundas a pierdut 5 ori la aceeași echipă, ca fundasul FSU Chris Rix a început și a jucat în toate pierderile 5 merge între octombrie, 2001, și septembrie, 2004. Această a doua victorie pentru Miami peste Florida State în acel sezon a făcut Hurricanes singura echipă care a bătut vreodată Seminoles de două ori în același an universitar., Ei sunt, de asemenea, singura echipă care a învins Seminoles în jocurile back-to-back (acest Orange Bowl a fost ultimul joc al sezonului pentru ambele echipe, care apoi s-au deschis unul împotriva celuilalt în Miami în sezonul următor). A fost singura întâlnire castron între rivali, ca mutarea lui Miami la ACC sezonul următor ar face școlile rivali intra-conferință și de a reduce posibilitatea echipelor vreodată întâlnire într-un joc castron din nou.2005: Miami MuffEdit

Miami a fost clasat pe locul 9 și FSU nr. 14 în ceea ce sa dovedit a fi o luptă defensivă., Trailing 10-7, și cu o ultimă șansă de a lega scorul să-l extindă în prelungiri, Hurricanes a condus în jos pe teren pentru a stabili un gol de teren care leagă jocul cu 2:16 stânga. Când mingea a fost ruptă, a fost manevrată greșit de titularul Brian Monroe, iar mingea nu a ajuns niciodată la piciorul lui kicker. Ar fi rândul uraganelor să sufere o înfrângere în mâinile unei greșeli a echipei de lovituri. Seminoles a păstrat mingea timp de două minute rămase și în cele din urmă și-a încheiat șirul de șase jocuri împotriva uraganelor și a obținut prima victorie în rivalitate de la 1999.,

2006: ultima întâlnire la Orange BowlEdit

Florida State și-a jucat deschizătorul de sezon împotriva rivalului University of Miami Hurricanes în Ziua Muncii pentru al treilea an consecutiv. De asemenea, a fost a treia oară când echipa și-a deschis jocul Conferinței de pe coasta Atlanticului cu Miami. La fel ca cele două întâlniri anterioare de Ziua Muncii, ediția din 2006 a jocului a fost o luptă defensivă pentru ambele echipe. Seminoles a tras 10-3 la jumătate, dar a avut loc Miami scorless în al treilea și al patrulea trimestru și a preluat conducerea cu un gol de teren 33-curte târziu în joc., „Noles a păstrat Victoria atunci când cornerback Michael Ray Garvin interceptat Miami quarterback Kyle Wright trece cu 29 secunde rămase. Aceasta ar fi ultima întâlnire la Miami Orange Bowl, deoarece uraganele s-ar muta pe Stadionul Sun Life după sezonul 2007. FSU ar termina cu un record 15-16 în jocurile 31 împotriva UM la Stadionul Orange Bowl.

2016: blocul de la RockEdit

Miami a intrat în joc neînvins și s-a clasat pe locul 10 în țară, cu șansa de a urca în top 10 după pierderi critice la începutul zilei. Statul Florida a ajuns pe locul 23., Uraganele au fost în căutarea de a face o revenire la proeminență națională după recuperarea de la scandalul Nevin Shapiro, în plus față de rupă o serie de șase-joc pierde La Florida State. În prima repriză, Miami a condus cu 13-0 devreme. Florida State cut care duce la 13-3 cu un gol de câmp înainte de sfârșitul trimestrului 2nd. Miami luptat din poarta în a doua jumătate, ca uragane fundasul Brad Kaaya a condus Miami pe teren, dar a aruncat o interceptare în zona de final. Statul Florida a marcat pe următoarele trei posesiuni pentru a lua un avantaj 20-13., Kaaya a condus echipa pe teren încă o dată, iar Miami a marcat pe o recepție de touchdown 11-Curte de Stacey Coley cu 1:38 stânga. Cu toate acestea, capătul defensiv DeMarcus Walker a blocat punctul suplimentar. Chiar dacă au pierdut 20-19, Miami a evitat o încercare de lovitură de pe margine, deoarece au mai rămas trei timeout-uri. După revenirea Kickoff Miami înapoi la propria lor linie de 13-curte, Florida State a fost capabil de a alerga afară de ceas prin obtinerea două primele coborâșuri, și a asigurat victoria-un punct.,

2017: raliul din TallyEdit

Miami a intrat în meciul din 7 octombrie din Tallahassee neînvins la 3-0; FSU a intrat în 1-2, cu toate jocurile decise cu șapte puncte sau mai puțin în pierderi la Alabama și NC State și o victorie împotriva Wake Forest. Bastoanele, care nu au bătut FSU de la 2009, au intrat la pauză cu trei. În spatele eroism de la senior receptor largă Braxton Berrios, care a terminat cu opt receptii pentru 90 de metri și două eseuri, Nuiele condus Seminole 17-13 cu doar 5:09 minute., FSU, condus de adevăratul Fundaș de rezervă al bobocului, James Blackman, a condus pe teritoriul Miami și a marcat ceea ce părea a fi câștigătorul jocului printr-o recepție de touchdown 20-yard de la receptorul junior Auden Tate cu 1:24 rămas. Miami fundas Malik Rosier, totuși, metodic condus Bastoane pe teren și i-am aruncat o 23-curte eseu seniori receptor largă Darrell Langham, care a făcut o prinde de umăr și se repezi lângă stâlp cu :06 rămase. Jocul de notare, în urma unei revizuiri de cinci minute, a stat. Acest joc s-ar termina termen de șapte ani Miami de inutilitate vs., FSU și împotriva antrenorului Jimbo Fisher.

2018: revenirea/Wide Left IIEdit

Florida State a intrat în joc ca underdogs de 14 puncte împotriva Miami. După două treceri TD la receptorul final Keith Gavin și receptorul larg Tammorrion Terry, cu două lovituri de câmp de la piciorul lui Ricky Aguayo, Seminoles a terminat prima jumătate conducând 20-7 peste Hurricanes. De Stat din Florida a extins avantajul în repriza a 2-a ca receptor largă D. J. Matthews a executat o 74-curte punt reveni pentru un touchdown, punând Noles în fața 27-7 peste Bastoane., Apărarea lui Miami a provocat apoi două cifre de afaceri urmate de două treceri de touchdown de către fundașul n ‘ Kosi Perry pentru a reduce scorul la 27-21. Cu 11: 52 rămas în trimestrul 4th, Perry a aruncat o pasă către receptorul Brevin Jordan pentru un touchdown, luând un avantaj 28-27 peste FSU, ștergând un deficit de 20 de puncte și susținând victoria după o încercare largă de gol de la Aguayo. Acest joc ar marca Miami prima victorie acasă împotriva Florida State din 2004, și prima dată Miami a bătut Florida State în back-to-back ani de la 2003 și 2004 sezoane.