Dacă vă pregătiți să mergeți la un meci de baschet, este posibil să vă preocupați cât va dura. Durata unui joc poate fi afectată de mai mulți factori diferiți, pe care îi vom discuta în acest articol. În general, cât timp este un joc de baschet?

durata medie a unui joc NBA în 2018 a fost de 2 ore și 11 minute. Alte niveluri de baschet vor fi mai scurte în lungimea jocului, în funcție de nivel., Here is what you can expect:

Tineretului ~1 oră

În acest articol, vom discuta despre lungimi de aceste jocuri, mai în detaliu, împreună cu motivele pentru ceea ce face aceste jocuri dura la fel de mult cum o fac ei., Să discutăm nivelul după nivel: cât durează jocurile de baschet?

cuprins

cât timp este un joc de baschet NBA?

în 2018, jocul mediu NBA a durat 2 ore și 11 minute. Evident, durata unui joc individual poate fi afectată de multe lucruri, cum ar fi ritmul de joc, cantitatea de faulturi numite, recenzii în joc, timeout-uri și, eventual, prelungiri. În general, așteptați ca jocul NBA la care participați să dureze 2-2, 5 ore, cu excepții rare care durează mai aproape de 3 ore.jocurile NBA constau din 4 sferturi care au fiecare 12 minute., Există o pauză de 2 minute care separă trimestrele 1 și 2 și trimestrele 3 și 4. Există, de asemenea, o pauză de 15 minute, cunoscută sub numele de pauză, între trimestrele 2 și 3. Fiecare echipă primește 7 timeout-uri pe care să le folosească pe tot parcursul jocului, fiecare dintre acestea având o durată de 1 minut și 15 secunde (nu trebuie utilizate toate timeout-urile). ritmul de joc în NBA este foarte bun datorită în mare parte la ceasul împușcat. Jocurile NBA au un ceas împușcat de 24 de secunde, ceea ce înseamnă că echipele trebuie să tragă mingea în 24 de secunde sau mai puțin la fiecare posesie., Ceasul împușcat face ca echipele să păstreze jocul curgând și o echipă nu încearcă să țină mingea pentru perioade lungi de timp, ceea ce face jocul mai distractiv de urmărit.dacă intenționați să mergeți la un joc în persoană, va trebui să acordați mai mult timp decât durata jocului. Parcarea este disponibilă pe toate stadioanele, dar va trebui să planificați traficul pietonal atunci când ajungeți acolo și să permiteți timp pentru a trece prin securitate înainte de a vă găsi locul. de asemenea, poate doriți să cumpărați concesii, tricouri sau suveniruri care vor necesita și timp., În funcție de mulțimea așteptată, traficul către și dinspre joc poate fi, de asemenea, greu.

cât timp este un joc de baschet WNBA?

un joc WNBA durează aproximativ 2 ore. Jocul este format din 4 sferturi, care sunt 10 minute fiecare. Există, de asemenea, o pauză de 15 minute între trimestrele 2 și 3. jocurile WNBA au un ceas de 24 de secunde, la fel ca NBA. Fiecare echipă este dat 7 timeout-uri pentru a utiliza pe tot parcursul jocului.în general ,nu vă așteptați ca mulțimile să fie la fel de grele la jocurile WNBA în comparație cu jocurile NBA., Acest lucru înseamnă că nu va trebui să permită cât mai mult timp pentru parcare, obtinerea prin securitate, și de a găsi locul.

cât timp este un joc de Baschet FIBA? jocurile de Baschet FIBA durează aproximativ 2 ore. Acestea constau din 4 sferturi care au fiecare 10 minute. Pentru comparație, sferturile NBA au o lungime de 12 minute, astfel încât aceste sferturi mai scurte determină ca jocurile FIBA să fie puțin mai scurte în lungime totală decât jocurile NBA.jocurile FIBA au o pauză de 15 minute între trimestrele 2 și 3., Fiecare echipă este da 5 timeout-uri regulate pe tot parcursul jocului, care este una mai mică decât permite NBA. Ceasul FIBA shot este de 24 de secunde.

cât timp este un joc de baschet colegiu pentru bărbați? jocurile de baschet ale Colegiului bărbaților durează în medie puțin peste 2 ore în lungime, dar lungimea totală a jocului poate varia dramatic în funcție de fluxul de joc, timeout-uri și faulturi. baschet colegiu bărbați are două jumătăți, care sunt de 20 de minute fiecare. Jocul are, de asemenea, o pauză între aceste două perioade, care este de 15 minute., este important să rețineți că, deși jocul de colegiu este cu 8 minute mai puțin decât un joc NBA, durata jocului în timp real este cu doar câteva minute mai mică în medie decât un joc NBA. Acest lucru se datorează numărului de timeout-uri și cât de des echipele trag aruncări libere în timpul și la sfârșitul jocului Colegiului. în NBA, faulturile echipei se resetează la sfârșitul fiecărui trimestru. Jocul Colegiului (bărbați) nu are sferturi, astfel încât faulturile echipei durează o jumătate întreagă., Asta înseamnă că dacă o echipă are probleme la începutul reprizei, aceasta durează o jumătate întreagă în loc de doar un sfert (pentru că nu are sferturi). Acest lucru înseamnă că pot exista mult mai multe fotografii fault, care încetinește ritmul de joc și crește durata de joc, uneori în mod semnificativ.

echipa de colegiu fiecare bărbați este dat 4 timeout-uri pe joc. Trei dintre timeout-uri sunt de 30 de secunde și un timeout este de 60 de secunde. O echipă trebuie să folosească unul dintre aceste timeout-uri în prima repriză sau îl pierde, deoarece are voie să transfere doar 3 timeout-uri în a doua repriză.,

pe lângă aceste timeout-uri ale echipei și pauză, există, de asemenea, 4 timeout-uri TV programate pe jumătate. Aceste timeout-uri TV sunt numite odată ce există o oprire a jocului după semnele de 16, 12, 8 și 4 minute ale fiecărei reprize. Dacă nu există o oprire a jocului în timpul uneia dintre aceste 4 minute, timeout-ul este omis și va exista un timeout TV mai puțin în acea jumătate.jocuri de baschet colegiu bărbați au un ceas împușcat de 30 de secunde (sursă). A fost de 35 de secunde, dar a fost redus pentru a obține mai mult flux de joc și mai multe posesiuni într-un joc., după cum sa menționat mai sus, atunci când echipele obține în probleme fault, durează întreaga restul de jumătate în loc de doar restul de un sfert, deoarece Jocuri colegiu bărbați nu au sferturi. Aceasta a fost o plângere majoră cu privire la baschet colegiu pentru bărbați și un motiv pentru care jocurile durează atât de mult.

De asemenea, este destul de comun ca sfârșitul Jocurilor să dureze mult timp pentru a juca dacă echipa care se află în spatele ei o încurcă pe cealaltă echipă în încercarea de a face o revenire târzie a jocului., Atunci când jocul este la televizor, aceste scenarii lungi trase din sfârșitul jocului pot face jocurile reportate în alte jocuri și pot determina fanii să rateze porțiuni din jocurile echipei lor.

de asemenea, este foarte frecvent să aveți mai multe recenzii în joc târziu într-un joc atunci când arbitrii au voie să meargă la monitor pentru a examina anumite apeluri pentru a vă asigura că apelul corect a fost făcut. Deși acest lucru protejează integritatea jocului, încetinește durata jocului și poate provoca frustrare fanilor care simt energia jocului drenată în timpul acestor recenzii din joc.

cât timp este un joc de baschet colegiu pentru femei?, Jocul de baschet al Colegiului femeilor durează aproximativ 2 ore. Jocul este format din 4 sferturi, care sunt 10 minute lungi.

femeile obișnuiau să joace jumătăți care au fost de 20 de minute fiecare la fel ca bărbații, dar s-au schimbat în formatul trimestrului în 2015. Acest format se aliniază cu orice altă ligă majoră de baschet.

jocul are, de asemenea, o pauză între trimestrele 2 și 3. Fiecare echipă primește 4 timeout-uri pe care le pot folosi pe tot parcursul jocului. La fel ca jocul bărbaților, un timeout este de 60 de secunde, iar celelalte 3 au 30 de secunde., Spre deosebire de bărbați, nu există restricții cu privire la momentul în care le pot folosi.

există un timeout TV sub marcajul de 5 minute al fiecărui trimestru. Acest lucru se poate schimba însă, atunci când o echipă solicită un timeout înainte de marcajul de 5 minute într-un sfert, acesta va fi considerat ca timeout TV pentru acel trimestru. ceasul împușcat este de 30 de secunde, la fel ca jocul de baschet pentru bărbați. Deoarece jocul este împărțit în sferturi, atunci când echipele primesc bonusul de aruncare liberă, acesta durează doar pentru restul trimestrului., Acesta este un motiv major pentru care jocurile de baschet pentru femei sunt, în medie, mai scurte decât jocurile de baschet pentru bărbați.

cât timp este un joc de baschet de liceu?

High school varsity jocuri de baschet dura aproximativ între 1 oră și 45 minute la 2 ore. High school junior varsity jocuri de baschet Ultima despre 1 oră și 30 minute. Durata de joc de liceu poate varia dramatic din cauza stilului de joc, nivelul de concurență, și numărul de faulturi numit în timpul unui joc.jocurile de baschet High school varsity constau din 4 trimestre care au o durată de 8 minute., În unele state, jocurile varsity sunt 4 sferturi care sunt 10 minute lungi. În aceste state, jocurile vor dura aproximativ 20 de minute mai mult. jocurile junior varsity sunt de asemenea 4 sferturi, dar au doar 6 minute în majoritatea statelor. Jocurile JV sunt de obicei jucate în aceeași noapte în aceeași locație ca și jocurile varsity. jocurile de baschet din liceu nu au un ceas împușcat. Unele state implementează reguli de milă care transformă ceasul de joc într-un ceas de funcționare dacă o echipă obține un anumit număr de puncte în a doua jumătate., Regulile sunt stabilite de fiecare stat, deci există criterii diferite pentru fiecare stat și modul în care gestionează ceasul. în unele state, tot ce trebuie să fie este înainte de 30 de puncte sau mai mult și se transformă într-un ceas de funcționare, în timp ce unele state este la fel de mare ca 40 de puncte. Unele state încă mai opresc ceasul în timpul timeout-urilor atunci când jocul se află sub regula mercy, iar unele state nu lasă niciodată ceasul să se oprească.

cât timp este un joc de baschet junior de mare?

un joc de baschet junior de mare durează aproximativ o oră și 30 de minute., Junior jocuri de baschet de mare au 4 sferturi, care sunt de obicei 6 minute lungi, deși există unele state care ultima 8 minute fiecare. aceste jocuri au, de asemenea, o pauză care durează 10 minute. În cazul în care jocurile sunt legate la sfârșitul Regulamentului, ei joacă, de asemenea, o perioadă de 5 minute suplimentare. Junior jocuri de baschet de mare nu au un ceas împușcat.

există, de asemenea, unele state care au o regulă de milă care este aceeași cu regula de milă din liceu pentru acel stat., După cum sa discutat în secțiunea de liceu, odată ce o echipă se ridică cu un anumit număr de puncte, ceasul de joc poate deveni un ceas de funcționare și se poate opri doar între sferturi sau timeout-uri, în funcție de regulile statului.

cât timp este un joc de baschet pentru tineri?

un joc de baschet pentru tineri durează de obicei aproximativ o oră pentru a juca. Acest lucru poate varia în mod evident dramatic în funcție de regulile Ligii Tineretului.

multe jocuri youth league constau din 2 reprize, care sunt de 20 de minute fiecare în lungime., Spre deosebire de alte niveluri de baschet, majoritatea ligilor de tineret folosesc un ceas de alergare, ceea ce înseamnă că nu se oprește niciodată, cu excepția pauzelor și a timeout-urilor.

când ligile folosesc un ceas de funcționare, durata jocului devine foarte ușor de prezis. Rularea Ceasuri face pentru lungimi de joc structurate, ceea ce înseamnă Jocuri începe la timp, și face lucrurile mult mai ușor pentru părinți să-și planifice pentru. Dacă Liga dvs. de tineret nu utilizează un ceas de funcționare, atunci durata jocului poate varia dramatic.cele mai multe ligi au o pauză care durează 10 minute., Acest lucru face ca un total de 50 de minute de joc plus pauză (20+10+20). Fiecare echipă este dat 1 timeout pe jumătate și este, de obicei, 30 secunde, deși va dura probabil mai aproape de un minut. deci, dacă fiecare echipă apelează la ambele timeout-uri, Timpul va crește la aproximativ 54 de minute. Cu copii, va fi un minut pierdut aici sau acolo, de asemenea, și că este în cazul în care jocul va împinge aproape de o oră în lungime.

jocurile de tineret nu au de obicei Ore suplimentare, astfel încât jocurile se pot încheia la egalitate., Poate doriți să verificați cu un oficial al Ligii de tineret sau antrenorul echipei pentru a vedea dacă echipele păstrează scorul și ce fac pentru legături. Dacă păstrează scorul și joacă Ore suplimentare, jocurile vor dura, evident, mai mult. Nu numai că, celelalte jocuri nu pot începe la timp.

cât timp este un joc de baschet la televizor?

dacă sunteți de planificare pentru a viziona un joc la televizor, nu va fi probabil pre și post-joc spectacol care se va adăuga la momentul difuzării., Dacă sunteți interesat de vizionarea celor sau dacă găzduiți o petrecere de ceas și vă așteptați ca oaspeții dvs. să fie interesați, va trebui să planificați în consecință. Aceste spectacole pre și post-joc sunt mai frecvente în timpul jocurilor playoff.

cele mai multe spectacole de pre-joc începe 30 de minute înainte de vârful. Aceste spectacole vor consta, de obicei, din analiști care descompun jocul și vă vor ajuta să înțelegeți statisticile cheie sau potrivirile de care aveți grijă în timpul jocului., Emisiunile post-joc sunt de obicei mai scurte, cum ar fi în jur de 10-15 minute, și vor consta în interviuri cu jucătorii și echipajul pre-joc care vor descompune ceea ce sa întâmplat și de ce sa întâmplat.dacă aveți de gând pentru a viziona un joc playoff, veți dori să-și planifice pentru mai mult timp decât tine pentru un joc de sezon regulat. Jocul mediu playoff durează aproximativ 15-20 de minute mai mult decât un joc de sezon regulat nu.

în general, jocurile playoff constau în mai multe aruncări libere, mai multe timeout-uri, mai multe substituții în joc și mai multe recenzii în joc pentru piese critice., Aceasta înseamnă că vă puteți aștepta ca jocurile medii din playoff să dureze aproximativ 2 ore și 30 de minute.spre deosebire de alte sporturi, baschetul este în regulă cu lungimea jocurilor pe care le au, deoarece este încă unul dintre cele mai scurte jocuri pentru divertismentul sportiv major. Acestea fiind spuse, au luat măsuri pentru a menține timpul în jos și pentru a îmbunătăți fluxul jocului, în special în ultimele 2 minute.

Iată un articol din NBA înapoi înainte de sezonul 2017-2018 în care Comisarul, Adam Silver, evidențiază unele schimbări pe care le-au făcut pentru a îmbunătăți fluxul de joc., De asemenea, sunt listate aici:

• echipele au, de asemenea, 7 timeout-uri pe care le pot apela, în scădere față de 9 în anii precedenți.
  • toate aceste timeout-uri durează 75 de secunde, deoarece nu mai sunt timeout-uri de 2 minute sau 20 de secunde
  • echipele pot folosi maximum 2 timeout-uri în ultimele 2 minute ale jocului, dacă au mai mult decât atât, le pierd.
  • fiecare sfert va avea obligatoriu două timeout-uri, câte unul de la fiecare echipă, pentru a împiedica echipele să-și salveze toate timeout-urile până la al 4-lea sfert
  • dacă jocul merge în prelungiri, fiecare echipă va primi doar 2 timeout-uri în loc de 3.,
  • când fotografiați o aruncare liberă, shooter – ul trebuie să rămână în linia de trei puncte. Acest lucru este de a păstra împușcături de la rătăcire în jurul între sau înainte de încercări de aruncare liberă.
  • standardizați durata pauzei pentru a începe imediat după finalizarea trimestrului 2. acestea nu sunt schimbări majore ale jocului și nu ar trebui să aibă prea mult efect asupra duratei jocului. Dar ar trebui să ajute fluxul de joc, mai ales în ultimele două minute, ceea ce ajută implicarea fanilor.
    • interesat de tricouri NBA?, Vizitați ghidul nostru de dimensiuni NBA jersey făcând clic aici: cum se potrivesc Tricourile NBA?