Herb Brooks (Kurt Russell), główny trener hokeja na lodzie na Uniwersytecie w Minnesocie, rozmawia z Komitetem Olimpijskim Stanów Zjednoczonych o pracy trenera reprezentacji narodowej, omawiając swoją filozofię na temat pokonania radzieckiej drużyny, wzywając do zmian w harmonogramie treningów i strategii. USOC jest sceptyczny, ale ostatecznie daje Brooks pracę.

Brooks poznaje swojego asystenta trenera Craiga Patricka (Noah Emmerich) na próbach w Colorado Springs. Brooks wybiera wstępną listę 26, obojętnych na preferencje wyższych urzędników hokejowych USOC., Przekonuje Dyrektora Wykonawczego USOC Waltera Busha (Sean McCann), że ma na sercu ich najlepszy interes. Bush niechętnie zgadza się na przyjęcie decyzji Komisji ds. decyzji Brooksa.

podczas początkowych treningów, nastroje rosną, gdy napastnik Rob McClanahan (Nathan West) i obrońca Jack O ' Callahan (Michael Mantenuto) wdają się w walkę opartą na rywalizacji uniwersyteckiej. Brooks bezczelnie mówi zawodnikom, że mają porzucić stare rywalizacje i zacząć stawać się drużyną. Następnie wzywa do wprowadzenia, a gracze mówią swoje imię, miasto i drużynę, w której grają., W miarę kontynuowania praktyk, Brooks używa niekonwencjonalnych metod, aby powiększyć skład do 20 graczy. Sami zawodnicy obawiają się, że w każdej chwili zostaną przecięci, wiedząc, że sam Brooks był ostatnim zawodnikiem z olimpijskiej drużyny hokejowej z 1960 roku, który zdobył złoty medal, więc zrobi wszystko, aby wygrać.

podczas meczu pokazowego z Norwegią w Oslo, który zakończył się remisem 3: 3, Brooks zauważa, że zawodnicy są rozproszeni i nie grają na miarę swoich możliwości. Po meczu nakazuje im wrócić na lód na łyżwy., Brooks każe im jeździć z jednego końca lodu na drugi kilka razy (robi, innymi słowy, jego niesławne „Herbies”, jak zespół nazwałby je potocznie), kontynuując ćwiczenia nawet po tym, jak zarządca lodowiska odcina zasilanie. Wyczerpany, napastnik i kapitan drużyny Mike Eruzione (Patrick O ' Brien Demsey) ponownie przedstawia się w tej samej sprawie z początkowego treningu i woła, że gra dla Stanów Zjednoczonych. Otrzymawszy odpowiedź, którą chciał przez cały czas, Brooks w końcu mówi graczom, że są skończeni., Ostatecznie zespół spotyka się, a zawodnicy myślą o sobie jako o rodzinie reprezentującej Stany Zjednoczone. Tuż przed wyjazdem do Lake Placid Amerykanie zagrali z Sowietami w meczu pokazowym w Madison Square Garden. Sowieci pokonali młodą drużynę amerykańską, wygrywając wynikiem 10-3. W trakcie gry O 'Callahan doznaje kontuzji, która może uchronić go przed występem na całej Olimpiadzie, a początkujący bramkarz Jim Craig( Eddie Cahill) otrzymuje informację, że może zostać wyrzucony na ławkę na rzecz rezerwowego Steve' a Janaszaka (Sam Skoryna)., Craig kończy pracę, gdy trener doprowadza go do wniosku, że nie dawał z siebie wszystkiego.

wraz z rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1980 Amerykanie w pierwszym meczu pokonali Szwecję 2: 1. Podczas przerwy Brooks zwalnia drużynę, oskarżając kontuzjowanego Mcclanahana o odejście. McClanahan kończy grę pomimo kontuzji, która inspiruje drużynę. Bill Baker (Nick Postle) strzela gola, a w trzeciej tercji pozostało mniej niż minutę, co oznacza dramatyczny remis 2: 2. Następnie wygrali 7: 3 z mocno faworyzowaną Czechosłowacją., Podczas Igrzysk Olimpijskich drużyna pokonała Norwegię, Rumunię i Niemcy Zachodnie, zdobywając miejsce w rundzie medalowej. Amerykanie są uważani za przeważających słabszych w stosunku do Sowietów w pierwszej rundzie medalowej. Mecz rozpoczyna się i Sowieci zdobywają pierwszą bramkę. Następnie O ' Callahan, wyleczony z kontuzji, wchodzi do gry po raz pierwszy. Od razu sprawdza Vladimira Krutova w grze, która prowadzi do bramki Buzza Schneidera (Billy Schneider). Sowieci ponownie zdobędą przewagę., W ostatnich sekundach Radziecki bramkarz Vladislav Tretiak zatrzymuje dalekiego strzału Dave Christian( Stephen Kovalcik), ale Mark Johnson (Eric Peter-Kaiser) dostaje odbicie i punktuje z mniej niż jedną sekundę do końca okresu.

podczas pierwszej przerwy trener ZSRR Wiktor Tichonow (Zinaid Memišević) zastępuje tretiaka rezerwowym Władimirem Myszkinem. W drugiej tercji Sowieci strzelili gola na 3: 2. Na początku ostatniej tercji drużyna radziecka została wezwana do ukarania, stawiając Amerykanów w grze o władzę., Johnson strzela drugiego gola w meczu, gdy kara ma wygasnąć. Później Eruzione stawia ich do przodu 4-3 z 10 minutami do końca. Amerykanie powstrzymują Sowietów, aby wygrać mecz, kończąc jeden z największych wstrząsów w historii sportu. Dwa dni później drużyna pokonała Finlandię 4: 2 i zdobyła złoty medal. Film kończy się tym, że Brooks patrzy na swoją drużynę z dumą, gdy cała drużyna tłumi się na platformie złotego medalu.,

przed napisami film dedykowany jest herbowi Brooksowi, który niestety zmarł tuż przed ukończeniem zdjęć i stwierdza: „on tego nie widział, on to przeżył.”