najbardziej prestiżowy wyścig w kalendarzu kolarskim zbliża się wielkimi krokami, a już wkrótce na ekranach naszych telewizorów pojawią się najlepsi zawodnicy walczący o żółte, zielone, białe i Polki Tour de France.

koszulka dla każdej kategorii jest przyznawana liderowi tej klasyfikacji na koniec każdego etapu, a jej zwycięzca otrzymuje prawo do noszenia jej podczas następnego dnia wyścigu.

tutaj przyjrzymy się krótko czym są i jak są wygrywane.,

Egan Bernal wygrywa Tour de France 2019 (Sunada)

Koszulki Tour de France: żółty – lider klasyfikacji generalnej

żółta koszulka Tour de France, zwana również maillot jaune, jest najbardziej pożądanym elementem odzieży w profesjonalnym kolarstwie. Użytkownik jest kierowcą, który ukończył wyścig w jak najkrótszym czasie i jako taki zajmuje czołowe miejsce w klasyfikacji generalnej (GC) wyścigu.,

w 2012 roku Bradley Wiggins został pierwszym Brytyjczykiem, który ukończył wyścig w Paryżu w żółtej koszulce pod koniec prestiżowego wyścigu. Geraint Thomas wystartował w wyścigu 2018, a w 2019 zwyciężył Kolumbijczyk Egan Bernal., Schleck

• 2019: Egan Bernal
  • Peter Sagan wygrywa piąty etap Tour de France 2019 (sunada)

koszulki Tour de France: lider klasyfikacji green – points

punkty przyznawane są zawodnikom w zależności od pozycji, na której ukończyli każdy etap.,

zwycięzcy etapu otrzymują najwięcej punktów, a mniej punktów przyznawane są tym, którzy przejdą drugi, trzeci itd. Liczba punktów w ofercie będzie się różnić w zależności od rodzaju etapu – więcej w ofercie podczas dni sprintera. Punkty są naliczane po każdym etapie i dodawane do punktów zdobytych we wszystkich poprzednich etapach. Zielona koszulka (maillot vert) przyznawana jest jeźdźcowi z największą liczbą punktów.,

>>> > > został zmieniony raz w 1968 roku, aby pomieścić sponsora. Podczas gdy koszulka jest często uważana za „koszulkę sprintera”, zwycięzca często musi być wszechstronny: ktoś, kto może dobrze wykończyć w szybkich wykończeniach, a także w dni górskie. Jednak najwięcej punktów przyznaje się w najbardziej płaskich dniach.,

zarówno Eddy Merckx, jak i Bernard Hinault zwyciężyli zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i punktowej.największy sukces Merckx osiągnął w 1969 roku, kiedy to zdobył klasyfikację punktową, górską i generalną., Thor Hushovd

• 2019: Peter Sagan
  • Romain Bardet na 20.etapie Tour de France (fot. Tim De Waele/Getty Images)

koszulki Tour de France: lider klasyfikacji król gór

punkty przyznawane są zawodnikom, którzy ukończyli Tour de France. najpierw się wspina., Ilość przyznawanych punktów zależy od ciężkości lub „kategorii” góry – im większa, tym więcej punktów jest w ofercie.

wspinaczki są podzielone na pięć kategorii: 1 (najtrudniejsze) do 4 (najmniej trudne) – następnie jest „Hors Categorie”, oznaczana przez HC, która reprezentuje najtrudniejsze ze wspinaczek. Im trudniejsza Kategoria, tym więcej punktów zdobywa się w klasyfikacji-HC climb będzie przyznawać punkty do pierwszej ósemki na szczycie, podczas gdy czwarta Kategoria climb daje punkty tylko pierwszemu kierowcy na szczycie.,

organizatorzy decydują, które góry lub podjazdy zostaną uwzględnione w konkursie i do której kategorii należą. Jeśli na etapie znajduje się zakończenie szczytu, punkty za wznoszenie są podwojone.

punkty są naliczane po każdym etapie i dodawane do punktów zdobytych we wszystkich poprzednich etapach. Charakterystyczna koszulka w biało-czerwone kropki (maillot à pois rouges) przyznawana jest jeźdźcowi z największą liczbą punktów w górach.,ánchez

• 2019: Romain Bardet
  • Egan Bernal na 18.etapie Tour de France 2019 (sunada)

koszulki Tour de France: white – najlepszy lider klasyfikacji młodych zawodników

koszulki klasyfikacyjne w kolorze białym są najmniej wyróżniające ze wszystkich koszulek klasyfikacyjnych – są koloru białego – przyznawane zawodnikom poniżej 26 roku życia, którzy ukończyli Tour de France w jak najkrótszym czasie., Ta koszulka została po raz pierwszy wprowadzona w 1975 roku.

przed 1975 rokiem istniała jeszcze biała koszulka – ale trafiała ona do zawodnika na najwyższej pozycji w klasyfikacji generalnej, punktowej i górskiej. Była to tzw. „klasyfikacja kombinacyjna”.,klasyfikacja młodych kolarzy Tour de France:

klasyfikacje bez koszulek: combativity i team competition

istnieją dwie kolejne klasyfikacje, w których zwycięzca nie otrzymuje kolorowej koszulki-nagrody combativity i klasyfikacji drużynowej.,

Nagroda Combativity nie jest klasyfikacją jako taką, ponieważ nagroda przyznawana jest zawodnikowi, który został uznany przez jury wyścigu za „ducha walki” podczas każdego etapu. Podczas kolejnego etapu nosi czerwony numer wyścigu. Nagroda „Super Combativity” przyznawana jest na ostatnim etapie dla najbardziej agresywnego zawodnika podczas całego wyścigu.

Klasyfikacja drużynowa oparta jest na łącznym czasie trzech najwyżej rozstawionych zawodników z każdej drużyny., Liderzy klasyfikacji drużynowej mają prawo nosić numery wyścigowe, które są żółte z czarnymi cyframi, oraz prawo do noszenia żółtych kasków. Ten ostatni nie jest obowiązkowy.