bár soha nem része az ókori olimpiai játékoknak, a maratonnak ősi görög eredete van. A görög történész, Herodotus szerint, amikor az athéniak megtudták, hogy a perzsák Marathon-ban szálltak le Athén megtámadására IE 490-ben, Pheidippides nevű hírnök segítségért fordult Spártába. Ez az eredeti “maratoni futó” kevesebb, mint két nap alatt 260 kilométer robusztus terepet fedezett le! A perzsák ezt követően vereséget szenvedtek a maratoni csatában., A maraton szó a görög édeskömény szó, amely úgy tűnik, hogy a területen nőtt, és nevét adta a csatatérnek.

egy maraton során talált tőr. Görögország, ie 5. század.

a futás kulcsfontosságú része volt az ősi olimpiának, bár a távolsági versenyeket kezdetben nem vették figyelembe. A stadion (vagy “stade”) verseny, egy rövid sprint volt a legősibb – sőt az egyetlen – esemény az első 13 olimpián. Ez az, ahol megkapjuk a modern “stadion” szót, és a győztesnek róla nevezték el az olimpiát., A pálya nem kör alakú, hanem egyenes volt, és körülbelül 192 métert mértek.

egy sprinter erőteljes hatása. Amphora készült az ókori Görögországban, c. 550-525 BC.

fokozatosan más lábjegyzeteket adtak a programhoz az Olympia-ban. A diaulos, a zenei kettős csövekről nevezték el, a stadion két hosszából állt, míg a dolichos hosszú távú verseny volt, amely 20 vagy 24 hosszúságból állt., A legnagyobb olimpiai futó A rodoszi Leonidász volt, aki mind a három versenyt megnyerte a négy olimpián I.E. 164 és 152 között. Egy futó számára, hogy megőrizze a fitnesz ilyen csúcsát (az összes futó eseményt ugyanazon a napon tartották) 12 évig, figyelemre méltó bravúr volt, és ilyen volt honfitársainak büszkesége, hogy helyi istenségként imádták.

három hosszútávfutó állandó ritmusa. KR.e. 333-ban készült panathéniai Amfora.,

a maraton, mint tudjuk, ma nem volt esemény, amíg a modern olimpiai játékok 1896-ban, és még akkor is változatos hosszúságú. Az első modern olimpiai maratonok 40 km (25 mérföld) körül voltak, ami nagyjából a maraton és Athén közötti távolság. A maraton az olimpia utolsó atlétikai versenye, általában a stadionban fejeződik be. A jelenleg szokásos 26 mérföldes és 385 méter hosszúságot eredetileg az 1908-as londoni játékokon futották.

egy futó lány bronz alakja. E.520-500.,

a nőket kizárták az olimpiai versenyből, de volt egy saját fesztiváljuk az Olympia-ban. Ez volt a Heraia, vagy a Hera tiszteletére tartott játékok. Ezeket négyévente is ünnepelték, de csak egy típusú esemény volt – a lábverseny. Három különálló versenyre osztották a különböző korosztályú lányok számára. A győztesek Oliva koronákat kaptak, mint az olimpiai győztesek, és egy Héra számára feláldozott üsző egy részét is megkapták., Csakúgy, mint az olimpiai nyertesek számára, hogy szobrokat szenteljenek magukról, így a lány győztesei kiváltságot kaptak arra, hogy képeiket a Héra templomában állítsák fel, de ezek festmények voltak, nem szobrok.

a Sparta-nál úgy tűnik, hogy a lányok mindig ugyanolyan atlétikai gyakorlatokat végeztek, mint a fiúk, mert a kemény, erős anyákról azt hitték, hogy jó spártai katonákat termelnek. A bronz szobor egy lány futó felett valószínűleg Sparta, ahol a nők is várható, hogy részt vegyenek az atlétika., Megjelenése jól illeszkedik az ókori görög geográfus és író Pausanias leírásához a heraia-ban versenyző lányokról: “a hajuk lefagy, egy tunika kissé eléri a térdét, és a jobb vállát a mellig vetítik.”(Görögország leírása V 16.4).