i když nikdy není součástí starověkých Olympijských her, maraton má starověký řecký původ. Podle řeckého historika Hérodota, kdy Athéňané se dozvěděl, že Peršané přistál na Maratonu, na cestě k útoku Athén v roce 490 před naším LETOPOČTEM, posel jménem Feidippidés běžel do Sparty s žádostí o pomoc. Tento originální „maratonský běžec“ pokryl 260 kilometrů členitého terénu za méně než dva dny! Peršané byli následně poraženi v bitvě u Marathonu., Slovo marathon je řecké slovo pro fenykl, který se zdá, že se v této oblasti rozrostl a dal bojišti své jméno.

dýka nalezená v Marathonu. Řecko, 5. století před naším letopočtem.

běh byl klíčovou součástí starověkých Olympijských her, ačkoli závody na dlouhé vzdálenosti nebyly původně zahrnuty. Závod stadion (nebo „stade“), krátký sprint, byl nejstarší – a skutečně jedinou-událostí na prvních 13 olympiádách. Zde získáme moderní slovo „stadion“ a jeho vítěz měl po něm pojmenovanou olympiádu., Trať nebyla kruhová, ale rovná a měřila přibližně 192 metrů.

intenzivní působení sprinter. Amfora vyrobená ve starověkém Řecku, c. 550-525 .

postupně byly do programu v Olympii přidány další footraces. Diaulos, pojmenovaný podle hudebních dvojitých trubek, sestával ze dvou délek stadionu, zatímco dolichos byl dálkový závod, skládající se z 20 nebo 24 délek., Největší Olympijský běžec ze všech byl Leonidas z Rhodu, který vyhrál všechny tři akce v každé ze čtyř Olympiád mezi 164 a 152 BC. Pro běžce udržet takový vrchol fitness (všechny běžící akce se konaly ve stejný den), 12 let byl pozoruhodný výkon, a tak byl chloubou jeho krajanů, že se stal uctíván jako místní božstva.

stálý rytmus tří běžců na dlouhé vzdálenosti. Panathenaic amfora vyroben v roce 333 před naším LETOPOČTEM.,

maraton, jak ho známe dnes, nebyl událostí až do moderních olympijských her v roce 1896 a dokonce se měnil v délce. První moderní Olympijské maratony byly kolem 40 km (25 mil), což je přibližně vzdálenost mezi Marathon a Atény. Maraton je poslední atletický závod na olympijských hrách, obvykle končí na stadionu. Nyní standardní délka 26 mil a 385 yardů byla původně spuštěna v hrách 1908 v Londýně.

bronzová postava běžící dívky. 520-500 př.n. l.,

ženy byly vyloučeny ze soutěže na olympijských hrách, ale měli vlastní festival v Olympii. Jednalo se o Heraia, neboli hry konané na počest Héry. Ty byly také slaveny každé čtyři roky, ale tam byl jen jeden typ akce – foot-race. Byla rozdělena do tří samostatných soutěží pro dívky různých věkových skupin. Vítězové dostali koruny oliv jako Olympijští vítězové a také dostali část jalovice obětované Héře., Stejně Olympijských vítězů bylo umožněno věnovat sochy samy, takže dívka vítězi bylo uděleno privilegium na zřízení jejich obrazy v chrámu Hera, ale tyto byly obrazy a ne sochy.

na Spartě se zdá, že dívky vždy prováděly stejné atletické cvičení jako chlapci, protože se věřilo, že tvrdé a silné matky produkují dobré sparťanské vojáky. Bronzová soška dívky běžkyně výše je pravděpodobně ze Sparty, kde se ženy také očekávaly, že se zúčastní atletiky., Její vzhled odpovídá dobře s starověký řecký geograf a spisovatel Pausanias popis dívky, kteří závodili v Heraia: ‚Své vlasy visí dolů, tunika sahá trochu nad kolena, a jsou holé pravé rameno tak daleko, jak prsu.“(Popis Řecka V 16.4).